
"Nie lekceważcie nigdy zjawisk, które wydają wam się niezwykłe. Zdarza się, że pozory mylą i że jest to fałszywy alarm, ale może też się zdarzyć, że będzie to odkrycie jakiejś ważnej prawdy." - /A. Fleming/
Tak jak słynny odkrywca pierwszego antybiotyku, penicyliny - Alexander Flemming, obserwujmy, eksperymentujmy, wyciągajmy wnioski i odkrywajmy świat wokół nas. Nie przyzwyczajajmy oczu do tego co zwykłe - szukajmy wyjaśnień zjawisk nawet tych, które ktoś już odkrył. Podążajmy drogą wielkich odkrywców, szukajmy odpowiedzi i odkrywajmy piękno Stworzenia w jego zaskakujących odsłonach.
Przyroda to fascynujący świat, którego jesteśmy częścią dlatego warto jej się przyglądać. Możesz z nami odkrywać świat w skali mikro, eksperymentować, udowadniać, zwiedzać okolicę w poszukiwaniu ciekawych obserwacji przyrodniczych.
Na naszej stronie znajdziesz wiele przydatnych informacji z dziedziny biologii i jej pokrewnych nauk.
Możesz śledzić bieżące wydarzenia z życia kółka biologicznego.
Znajdziesz tu również zakładki z materiałami do nauki przyrody i biologii, które ułatwią Ci przygotowania do konkursów i egzaminów.
Jeśli jesteś naszym uczniem - zapraszamy Cię do współtworzenia tej witryny. Wystarczy skontaktować się z administratorem strony, którym jest pani Anna Majdańska (sala 33 na trzecim piętrze).
Noblowski dynamit
W 1860 roku powszechnie używanym materiałem wybuchowym była nitrogliceryna. Szczególnie niebezpieczny był transport oraz przetrzymywanie substancji. Alfred Nobel, producent tej substancji, przez przypadek wylał jedną z fiolek na ziemię okrzemkową. Nitrogliceryna wbrew oczekiwaniom odkrywcy nie wybuchła. Środkiem stabilizującym, który zapobiegł eksplozji były ziarenka piasku, między które wsiąkła substancja. Ta mieszanka była wstępną forma dynamitu.
Ciekawa nauka...
